Tezlerin İntihal Tespiti

Tez yazan ya da düzenleyen kişilerin öncelikle uyması gerekli olan hususlar arasında intihal raporu bulunmaktadır. Tez düzenleme aşamasında tezin intihal raporu alması özellikle önem taşır. İntihal başkasının fikirlerini, yazılarını, görüşlerini izni olmadan kendi fikriymiş gibi kişilerin yazılarında izinsiz kullanması durumudur. Tespitinde kişiye cezai işleme kadar yaptırımlar uygulanabilmektedir. Bu nedenle tez, metin ya da herhangi bir yazarlık işleminde intihalden kaçınılmalı ve ne olduğunu iyi bilerek işlere başlanmalıdır.

İntihal Olmaması İçin Yapılması Gerekenler

Tez düzenleme ya da tez yazım işlemlerinde intihal oluşmaması için bazı noktalara dikkat etmek gereklidir. Bu önemli olan hususların başında kopyala yapıştır işlemlerinden kaçınmak önemlidir. Mutlaka yazıyı okuyarak ve araştırma yaparak kendi özgün ifadelerinizle kaleme alınması ve kopyala yapıştır şeklinde bir uygulama yapılmaması gereklidir. İntihal oluşmaması için yazılmış olan tezlerden raporlamalar alınmalı ve herhangi bir intihal durumu söz konusu olduğunda gerekli olan düzeltmeler yapılarak tezler teslim edilmelidir.

Tezlerde Belirlenen İntihal Oranı

Tezler genel olarak üniversitelere teslim edilmek üzere hocaların öğrencilerden istedikleri ödevler olarak bilinmektedir. Belirlenen bir yüzdelik dilim kesin olmasa da üniversitelerin tezlerdeki intihali tespit etmesi durumunda %20 olarak kabul gören bir değer söz konusudur. Bu şekilde belirli bir standart raporlama değeri olmamasının asıl nedeni bazı tezlerde benzerlik bulunması gerekli olduğundandır ve özellikle akademik tezlerde bu oran normal kabul edilir. Tezlerde intihal tespiti olması halinde belirlenen oranı öncelikle öğrencinin danışman hocadan öğrenmesi ve yazıma o şekilde başlaması en sağlıklı yoldur.

Tez Üzerinde İntihal Önemi

İntihal bir nevi fikir çalma işlemi olduğu için önem verilen bir husustur. Akademik bütünlüğü bozmasından kaynaklı olarak etik olmayan bir davranış olup ciddi yaptırımları olan bir meseledir. Kopyala yapıştır yaparak ya da özgün olmayan bir dille başkalarının fikirlerini, ifadelerini kullanmak toplumda kabul edilemez bir durumdur. İntihal olma olasılığının tespit edilmesi halinde uygulanacak olan yaptırımlar üniversiteden uzaklaştırmaya gidecek kadar ciddi bir problemdir. Bu sorun bazen isteyerek bazen de farkında olmadan yapılabilir ve hazırlanan yazı, tez, metin intihale düşebilir. Nedeni ne olursa olsun sonuçlarına katlanmak gerekli olup cezai işlemler uygulanmaktadır.

İntihal Raporu Alınması

Öncelikle rapor alma işlemlerinde son derece titiz ve dikkatli davranmak önemlidir. Yapacağınız ufak bir hata bile tezinizin intihale düşmesine neden olur ve cezai işleme maruz kalınıp yazının iptaline kadar gidebilir. İntihal raporu iki şekilde alınmaktadır. Üniversiteden ya da tez merkezi olan sitelerden profesyonel bir destek alarak intihal raporu alınabilir.  Üniversitede yer alan danışmanlardan intihal raporu alabilmek için tezin son haline getirilmesi ve gerekli olan tüm düzenlemelerin yapılması önemlidir. Diğer internet sitelerinden bu işi yapan uzman kişilerden destek almak en sağlıklı ve kolay yöntemdir.

İnternet ortamı ve piyasalarda çok sayıda site yer almaktadır. Güvenilir olup olmadığını iyi araştırmak önemlidir. Yazmış olduğunuz tezin güvenilir bir yerde intihal tespiti yapılması güvenlik açısından önemli olduğu için mutlaka güvenilir, profesyonel bir uzmanla anlaşılmalıdır.

Tez yazımı aşamasında intihal oluşmaması ve işlerinizin problemlerle karşılaşmaması için mutlaka bazı noktalara özen göstermek gereklidir. Öncelikle kopyala yapıştır yerine mutlaka özgün bir şekilde tezler hazırlanmalıdır. Tezlerin yazım aşamasında bitmeden önce raporlaması yapılmalı ve intihal söz konusu ise düşürülme işlemi olmalıdır ve profesyonel bir merkezden destek alınmalıdır. Rapor alınan yer bu bağlamda oldukça önemli olduğundan araştırmaları iyi yapılmalıdır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Open chat
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?