Bize Ulaşın
İntihal Raporu - Benzerlik Raporu
15715
page-template-default,page,page-id-15715,theme-bridge,bridge-core-1.0.5,everest-forms-no-js,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,side_menu_slide_from_right,columns-4,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.2,vc_responsive

İntihal Raporu

İntihal Raporu Nedir?

Türk Dil Kurumu intihali “aşırma” olarak ifade etmektedir. Akademik çalışma yapan araştırmacılar başkalarının çalışmalarını kendi çalışması gibi gösteremezler. Bu durum intihal olarak değerlendirilir ve intihal akademik hırsızlık anlamına gelmektedir.  Akademik çalışmaların (tez, makale, kitap, bildiri, ödev vb.) orijinal olduğunun tespiti intihal raporu ile belirlenmektedir. İntihal raporu, bunun için özel olarak hazırlanan ve geniş bir veritabanına sahip yazılımlarla elde edilmektedir.

 

İntihal, akademik çalışmalar yapan kişilerin karşılaştığı en büyük sorunlardandır. Günümüzde bir sorun olan intihal eskiden de sorundu fakat günümüzde teknolojinin gelişmesi ile intihalin tespiti daha kolay hale gelmiştir. Günümüzde akademik hırsızlık eskiye göre çok daha kolay tespit edilebilir durumdadır.  Turnitin gibi intihal tespit programları aracılığıyla elde edilen intihal raporu sayesinde çalışmada  intihal olup olmadığı anlaşılabilmektedir.

intihal raporu örneği
turnitin-logo-2

Turnitin İntihal Programı

İntihal raporu almak için birçok program vardır ve bunlar belli bir veritabanına sahiptir. Bu programların doğru sonuç verebilmeleri için veritabanlarını güncel tutmaları gerekmektedir. Dolayısıyla “en güvenilir intihal tespit programı hangisidir?” sorusunu, “en geniş veritabanına sahip ve en güncel programdır” şeklinde cevaplayabiliriz. İntihal raporu almak için kullanılan ve en çok bilinen program turnitin intihal programıdır. https://www.turnitin.com/ adresinden ulaşılabilen turnitin programını herkes kullanamamaktadır. Üniversitelerle olan anlaşması sayesinde veritabanı çok geniştir. Ayrıca üniversiteler intihal raporu için genellikle Turnitin programını kullanıyor olması turnitin veritabanını güncel tutmaktadır.

“Neden turnitin?” veya “turnitini güçlü yapan nedir?” sorusu, “en çok tercih edilen program olması nedeniyle en geniş taramayı yapan intihal programıdır” şeklinde cevaplanabilir. Üniversitelerin genellikle bu programı tercih etmesi turnitini güçlü yapmaktadır. İntihal tespiti için başka programlar da kullanılabilir fakat bu programlar turnitine yüklenmiş diğer dosyalara erişemeyeceği için benzeşim olup olmadığını öğrenemezsiniz. Bu sebeple gerçekten daha düşük bir benzerlik oranı ortaya çıkacaktır. Bununla birlikte üniversitelerin turnitinden çıkan oranı dikkate alması turnitini vazgeçilmez  hale getirmektedir.

İntihal Raporu Neden Alınır?

Akademik bir çalışma yaparken kimse intihal problemi yaşamak istemez. Bilimsel hırsızlık olarak adlandırılan intihal çoğu zaman istemeden ortaya çıkmaktadır. Yorucu çalışmalar sonucunda ortaya çıkan eserde intihal olması emeklerin boşa gitmesi anlamına gelecektir.

Akademik çalışmada intihal olmasa da benzerlik oranının belli düzeyde olması gerekmektedir. Çalışmanın benzerlik oranı, intihal raporu ile öğrenilebilmektedir. İntihal raporu alınarak hem çalışmada intihal olup olmadığı hem de benzerlik oranının istenilen düzeyi aşıp aşmadığı öğrenilebilir.

İntihal Raporu Faydaları

  • Akademik çalışmanızda intihal olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
  • Tezinizi savunmadan önce veya teslim etmeden önce benzerlik oranını öğrenebilirsiniz.
  • Savunma sınavı öncesinde benzerlik oranınızı öğrenerek karşılaşabileceğiniz sorunu erken çözebilirsiniz.
  • Tezinizin hangi kısımların başka çalışmalara benzediğini öğrenebilirsiniz.
  • Tezinizdeki benzer kısımları değiştirerek çalışmanızın orijinalliğini sağlayabilirsiniz.
  • Çalışmanız (yüksek lisans tezi, doktora tezi, kitap, makale, bildiri, ödev vb.) için kurumun istediği Turnitin intihal raporu sunabilirsiniz.
Open chat
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?