İntihal Raporu

Kolay ve güvenli intihal raporu.

İntihal Raporu Nedir?

Akademik çalışmanızda intihal olup olmadığını öğrenebileceğiniz ayrıntılı rapordur.  

intihal-tanimi

İntihal Nedir?

Türk Dil Kurumu intihali “aşırma” olarak ifade etmektedir. Akademik çalışma yapan araştırmacılar başkalarının çalışmalarını kendi çalışması gibi gösteremezler. Bu durum intihal olarak değerlendirilir ve intihal akademik hırsızlık anlamına gelmektedir.

benzesim

İntihal Tespiti

Akademik çalışmaların (tez, makale, kitap, bildiri, ödev vb.) orijinal olduğunun tespiti benzerlik raporu ile belirlenmektedir. İntihal raporu, bunun için özel olarak hazırlanan ve geniş bir veritabanına sahip yazılımlarla elde edilmektedir.

turnitin-intihal-programi

İntihal Programı

Günümüzde akademik hırsızlık eskiye göre çok daha kolay tespit edilebilir durumdadır. Turnitin gibi intihal tespit programları aracılığıyla elde edilen benzerlik raporu sayesinde bir çalışmada intihal olup olmadığı anlaşılabilmektedir.

Turnitin İntihal Programı

İntihal raporu almak için kullanılan ve en çok bilinen program turnitin intihal programıdır. 

Benzerlik raporu almak için birçok program vardır ve bunlar belli bir veritabanına sahiptir. Bu programların doğru sonuç verebilmeleri için veritabanlarını güncel tutmaları gerekmektedir. Dolayısıyla “en güvenilir intihal tespit programı hangisidir?” sorusunu, “en geniş veritabanına sahip ve en güncel programdır” şeklinde cevaplayabiliriz. 

https://www.turnitin.com/ adresinden ulaşılabilen turnitin programını herkes kullanamamaktadır. Turnitin programının üniversitelerle olan anlaşması sayesinde veritabanı çok geniştir. Ayrıca üniversiteler benzerlik raporu için genellikle Turnitin programını kullanıyor olması turnitin veritabanını güncel tutmaktadır.

turnitin-benzerlik-raporu

“Neden turnitin?” veya “turnitini güçlü yapan nedir?” sorusu, “en çok tercih edilen program olması nedeniyle en geniş taramayı yapan intihal programıdır” şeklinde cevaplanabilir. Üniversitelerin genellikle bu programı tercih etmesi turnitini güçlü yapmaktadır. İntihal tespiti için başka programlar da kullanılabilir fakat bu programlar turnitine yüklenmiş diğer dosyalara erişemeyeceği için benzeşim olup olmadığını öğrenemezsiniz. Bu sebeple gerçekten daha düşük bir benzerlik oranı ortaya çıkacaktır. Bununla birlikte üniversitelerin turnitinden çıkan oranı dikkate alması turnitini vazgeçilmez  hale getirmektedir.

İntihal Raporu Neden Alınır?

turnitin-intihal-programi

Akademik bir çalışma yaparken kimse intihal problemi yaşamak istemez. Bilimsel hırsızlık olarak adlandırılan intihal çoğu zaman istemeden ortaya çıkmaktadır. Yorucu çalışmalar sonucunda ortaya çıkan eserde intihal olması emeklerin boşa gitmesi anlamına gelecektir.

Akademik çalışmada intihal olmasa da benzerlik oranının belli düzeyde olması gerekmektedir. Çalışmanın benzerlik oranı, benzerlik raporu ile öğrenilebilmektedir. Benzerlik raporu alınarak hem çalışmada intihal olup olmadığı hem de benzerlik oranının istenilen düzeyi aşıp aşmadığı öğrenilebilir.

intihal-furniture

İntihal Raporu Faydaları

  • Akademik çalışmanızda intihal olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
  • Tezinizi savunmadan önce veya teslim etmeden önce benzerlik oranını öğrenebilirsiniz.
  • Savunma sınavı öncesinde benzerlik oranınızı öğrenerek karşılaşabileceğiniz sorunu erken çözebilirsiniz.
  • Tezinizin hangi kısımların başka çalışmalara benzediğini öğrenebilirsiniz.
  • Tezinizdeki benzer kısımları değiştirerek çalışmanızın orijinalliğini sağlayabilirsiniz.
  • Çalışmanız (yüksek lisans tezi, doktora tezi, kitap, makale, bildiri, ödev vb.) için kurumun istediği Turnitin intihal raporu sunabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Sık sorulan sorular kısmında cevabını alamadığınız soruları cevaplamamız için bize ulaşabilirsiniz.

Turnitin programından intihal raporu veriyoruz.

Yoğunluğumuza ve sistemin durumuna göre değişmekle birlikte genel olarak 1 saat içinde rapor çıkmaktadır.

Sisteme kaydetme gibi bir durum söz konusu olmadığı için çalışmanız her seferinde sisteme yeni yüklenmiş gibi olur. 

Alacağınız her rapor için ücret ödemeniz gerekmektedir.

Scroll to Top
Open chat
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?