intihalin-kapsami

İntihalin Kapsamı

İntihal bir başkasına ait olan bir fikrin, buluşun ya da herhangi bir olgunun başkası tarafından kullanılmasıdır. Genel olarak izinsiz bir şekilde yapılmasından ötürü aşırma anlamına da gelmektedir. Bilimsel ya da sanatsal çalışmaların kaynak gösterilmeden bir başkası tarafından kullanılması bilgi hırsızlığıdır. Bir başkasının hazırlamış olduğu tez ya da projeleri kendi emeği gibi sunulması ise intihal kapsamında en sık rastlanan olaylardandır.

Yararlanılan kaynakları yanlış bir şekilde sunmak ve kaynak göstermemek gibi durumlarda da intihal yapılmış sayılmaktadır. Orijinal olan eserlerin kelime ve cümlelerin farklı yazılsa bile kaynak gösterilmemesi halinde intihal yapılmış olmaktadır. Birçok çeşidi olan intihal hakkında kapsamlı bilgi sahibi olup fikir hırsızlığına gidilmeden mutlaka özgün içerikler üretilmesi önem taşımaktadır.

İntihal Çeşitleri

İntihal genel olarak iki gruba ayrılmaktadır. Birincisi kaynak gösterilmeden yapılan intihal ikincisi ise kaynak gösterilmesine rağmen yapılan intihaldir. İçerik üretirken kaynak gösterilmeden yapılan intihal çalışılan konu hakkında yazılmış olan eseri kendi yazısı gibi gösteren kişilerde görülmektedir. Orijinal bir eseri yorumlamak, cümleler arası değişim yaparak birbirine bağlamak daha önce hazırlanmış akademik bir metni olduğu gibi almak kaynak gösterilmeden yapılan intihal çalışmasına örnek teşkil eder.

Kaynak gösterilmesine rağmen yapılan intihal çeşidi ise kaynakçalarda yazarın tam kimliğinin olmaması, kaynaklarla ilgili yanlış bilgiler vererek ulaşımın zorlaştırılması, özgün bir metin haline getirilmeden çalışmaların aktarılması gibi durumları içermektedir. Her iki intihal çeşidinde kaynakların gösterilirken eksiksiz ve hatasız olması aynı zamanda özgün bir içerik oluşturulması gereklidir. Böylelikle intihal kurallarına uyum sağlanarak özgün içerikler meydana getirilebilir.

İntihal Nasıl Önlenir?

İçerik oluşturmak için mutlaka özgün metinler oluşturulmalıdır. İntihal yapmamanın en büyük kuralı ise kaynakların hepsinin tam ve eksiksiz bir şekilde belirtilmesidir. Alıntılar yapılması halinde mutlaka tırnak işareti kullanılmalı ve alıntı yapılan kaynak metin içinde tam olarak yer almalıdır.

Başkalarının yazmış olduğu eserler fikir verme aşamasında yardımcı olsa dahi mutlaka özgün bir içerik oluşturmak adına kendi kelimeleriyle yazarın özgün cümleler kurması gereklidir. Böylelikle intihal önlenmiş olup içerik tamamen özgün bir şekilde okuyuculara ulaştırılacaktır.

Benzerlik İçin Kabul Gören Oran Ne Olmalıdır?

Benzerlik oranı her kesimde farklı bir şekilde görülse de ülkemizdeki üniversitelerin belirlemiş olduğu oran genelde %20 olarak bilinmektedir. Benzerlik oranlarının farklılık oluşturup net bir şekilde oran konmamasının başlıca nedeni ise akademik çalışmalarda benzerliklerin görülebiliyor olmasıdır. Üretilmiş içerikle ilgili istenilen benzerlik oranı teslim edilecek kişilerden öğrenilmelidir.

İntihal Önemi

İçerik üretimlerinde intihal yapılmaması ve oranların dışına çıkılmaması oldukça önem taşır. Öncelikle intihal yapılması akademik anlamda ciddi bir problemdir. Ciddi yaptırımları bulunan intihal yapılması etik değildir ve başka kişilerin fikirlerini çalmak olarak nitelendirilir. Fikir hırsızlığı olan bu durum için mutlaka özgün içerikler oluşturulması gerekir. Kaynak kullanılması gerekli ise bunlar tam ve eksiksiz bir şekilde belirtilmelidir.

Ülkemizde ve Dünyada intihal ciddi bir fikir hırsızlığı olarak görülmekte olup ciddi bir suç sınıfında yer almaktadır. İntihal yapılması kanıtlanır ve sicile işleme durumu söz konusu olursa akademik dünyada ciddi cezaları bulunan bir suç işlenmiş olacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Open chat
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?