Tez Yazımında İntihalin Önemi

Akademik anlamda gerçekleştirilen tez yazımlarında belli kurallar ve dikkat edilecek konular bulunmaktadır. İntihal ve özgünlük tez yazımında karşımıza çıkan önemli konular arasında yer alır. Herhangi bir akademik çalışma için nitelik belirleyici olan intihal, tezlerin kalitesinin gösteren unsurlardandır. Tez yazımında intihalin önemi en fazla tezin kalitesi ile ilişkilidir.

Yakın zamanda herhangi bir çalışmanın intihal durumu sayısal olarak ölçülemeyebiliyordu. Fakat günümüzde bu durum artık sayısal veriler olarak önümüze gelebiliyor. Bu oranların belirlenmesinden sonra ise yüzdelik dilimler ortaya çıkmıştır. Benzerlik oranı tez yazımında yüzde 20 civarında normal kabul edilmektedir. Bununla birlikte üniversiteye ve tezin düzeyine göre bu oran farklılık göstermektedir.

Bir tarama çalışması yapılarak ortaya çıkan benzerlik oranları hazırlanan tezin kalitesini ortaya koymaktadır. Tez yazımında intihalin önemi tezin araştırma şekline ve konusuna göre değişiklik göstermektedir. Pek çok kurum benzerlik kabul oranını değişik şekillerde kabul etmektedir. Tez yazımında bazı durumlarda yüzde 30 civarında ortaya çıkan benzeşimler kabul edilmektedir. Bu verilere göre çalışma, kritik eşiğin üstünde bir benzerliğe sahipse o çalışmanın özgünlüğü ciddi şekilde değerlendirilmektedir.

Tez Yazımında İntihal Tespiti

Tez metninde bulunan intihaller günümüzde intihal programları ile rahatça tespit edilmektedir. Bu tespit ile tez yazımında intihalin önemi göz önüne gelmektedir. Tez yazımında intihal geçmişten bu yana sürekli tartışılmaktadır. Özellikle son dönemlerde teknolojik gelişmelerin geliştirdiği programlar durumu daha da ciddi bir hale getirmiştir. Tez yazımında intihal tespiti programlar ile yapılırken kavramsal boyutta da bu durum değerlendirilmektedir.

Tez yazımında intihalin önemi kavramsal olarak da ele alınabilir. Kavramsal boyutta cümle  ve paragraf düzeyinde benzerlik değerlendirmesi yapılmaktadır. Cümle  ve paragraf boyutunda benzerlik; düşük ölçekli, orta ölçekli ve yüksek ölçekli şeklinde üç gruba ayrılır. Yüksek ölçekli benzeşimler en kalitesiz tez içerikleri olarak karşımıza çıkar. Benzerliğin boyutu arttıkça tez metninin kalitesi düşmektedir. Tez yazımında intihalin önemi günümüzde ciddi şekilde artmıştır. Benzerlik oranı belli çizginin üzerinde olan çalışmalar için tez savunması dahi alınmamaktadır. Bu çalışmaların sonucu intihallerin düşürülmesi ile sağlıklı hale gelmektedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top
Open chat
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?