Ücretsiz İntihal Programı

Akademik çalışmalarda intihal yapmak doğru olmayan ve hazırlanan çalışmaya olumsuz etki eden durumlardan biridir. Bu bakımdan akademik çalışmalarda intihalin bulunmaması için pek çok yola başvurulur. İnternetin kullanımı ile birlikte intihalsiz bir çalışma hazırlamak çok kolay hale gelmiştir. İntihal programları sayesinde çalışmalar intihalsiz bir şekilde hazırlanmaktadır.

İntihal Tespiti Uygulamalarının Özellikleri

İntihal tespiti yapmak için kullanılan uygulamaların bazıları paralı olarak hizmet vermektedir. Fakat bu uygulamalar genelde okullara ve şirketlere toplu satış uygulamaktadır. Bazı sitelerde intihal tespiti üzerine onlarca program ile karşılaşmak mümkün olabilir. Bireysel ve ücretsiz olarak kullanılan programlarla İntihal programlarını ne için kullanırız? Sorusu daha net şekilde verilmektedir.

İntihal programlarından önce aslında en pratik intihal belirleme yolu cümleyi tırnak içinde Google içerisinde aratmaktır. Genelde bu şekilde çalışmalar işe yaramaktadır. Fakat daha kapsamlı araştırma yapmak ve sonuç almak için turnitin intihal programı kullanılabilir. İntihal konusunda en çok kullanılan intihal programı turnitin’dir. Turnitin’i diğer intihal programlarından ayıran ve onu güçlü kılan neden; en çok tercih edilen olmasıdır. Bu noktada turnitin intihal programının kullanılması kaçınılmaz bir hal almaktadır. Çünkü genellikle turnitin intihal raporu istenmektedir. Yine de ücretsiz intihal programı arayanlar için bazı alternatifler sunulabilir.

Ücretsiz İntihal Tespit Programları

Viper, Plagium gibi programlar, genelde kullanıcılar tarafından sıklıkla kullanılan intihal tespit programları arasında yer alır. Ücretsiz olarak hizmet veren bu programlarda gelişmiş özelliklere rastlanmaktadır. Bu programın en güzel yanlarından birisi sadece internet üzerinden araştırma yapmıyor olmasıdır. Programlar ile bilgisayar arşiv dokümanından da araştırma yapmak mümkün olmaktadır.

Basit ara yüzleri bulunan ve kullanımı kolay olan bu programlar bir noktaya kadar işe yaramaktadır. Genelde metin girerek aratmaya dayalı olan bu sistemlerde kısa sürede sonuç ile karşılaşılabilir. İnternet üzerinde bu şekilde hizmet veren onlarca site ile karşılaşmak mümkündür. Kullanım bakımından program özellikleri iyi incelenmelidir. Böylece araştırmacı amacına yönelik olarak program belirleyebilir ve intihalsiz çalışmalar kolaylıkla yapabilir.

Tez intihal tespit programları ile tezinizi incelemeden geçirerek rapor çıkartılır. Programlar donanımlı bir sisteme sahiptir. Her sayfayı tek tek inceleyip gerekli dokümanı sizlere verir. Böylece neyin üzerine çalışma yapacağınız ve neyin eksik olacağı ortaya çıkar. Tezler için intihal raporu alma konusunda programa ihtiyaç duyulur. Ücretsiz intihal tespit programları için aşağıdakiler örnek olarak verilebilir:

  • Duplichecker
  • Copyleaks
  • Paper rater
  • Plagiarism checker
  • Plagtracker
  • Qutext
  • Plagiarism
  • Plagscan

Bunlar gibi öne çıkan ve gelişen bir yapıya sahip olan programlar sayesinde intihal raporu alıp gerekli düzenlemeyi yapabilirsiniz. Üstelik intihalin hangi oranda olduğunu da bu programlar sayesinde rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Ücretsiz intihal tespit programlarından bahsedilen bu yazımızda, intihal oranını ücretsiz bulmaya yardımcı olan programlara örnek verildi. Unutulmaması gereken en önemli nokta, ücretsiz programlardan her zaman tam verimin alınamayacağıdır. Ücretsiz intihal tespit programları genellikle belli sözcük sayısına kadar ücretsiz tarama yapmakta, devamı için ücret istemektedir. Ayrıca en doğru benzerlik oranı sonucunu almak için intihal tespit programının geniş akademik kaynak tarama özelliğinin olması gerekmektedir. Bunun için de akademik çalışmalar için en çok tercih edilen intihal tespit programının en doğru sonuçlar alabileceği söylenebilir. Bu nedenle en doğru sonuçlara ulaşmak amacıyla akademik çalışmalar için en çok tercih edilen intihal tespit programı olan turnitin tercih edilebilir. Turnitin intihal tespit programının ücretli olması, sağlayacağı yararlar yanında önemsiz bir ayrıntı olarak kalmaktadır.

Scroll to Top
Open chat
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?