İntihal Yasal Bir Suç Mudur?

Akademik kariyer için hazırlanan çalışmalar oldukça büyük uğraşlar ve emekler ile ortaya çıkmaktadır. Tez konusuna göre uzun süre araştırmalar yapılmaktadır. Farklı pek çok kaynaktan onlarca bilgi alınarak derlenir ve bu çalışmalar içinde yer alır. Yapılan çalışmalarda kaynaklardan yapılan alıntıların belli kurallar çerçevesinde verilmesi gerekir. Aksi halde intihal denilen bir aşırma unsuru karşımıza çıkmaktadır.

İntihal ülkemizde yasal anlamda bir suç olarak görülmemektedir. Fakat dünyanın farklı bölgelerinde bu durum suç olarak görülür. Ülkemizde intihal barındıran çalışmalar genelde kalitesiz çalışma olarak görülür. Kalitesiz çalışmalar da kariyere direkt etkide bulunmaktadır. Bu bakımdan intihal yasal bir suç mudur? Sorusu ülkemizde kariyer açısından önemli olmaktadır.

Akademik anlamda gerçekleştirilen çalışmalarda amaç araştırmacının bu konuda ortaya koyduğu fikirleri öğrenmektir. Bu amaç ile hareket edilen çalışmalarda başkalarının fikirlerini aynı şekilde alarak yazmak üniversiteler tarafından kabul edilmez. Fakat çalışmada birebir alıntıyı belli kurallar ile yaparak fikir geliştirilmesine izin verilmektedir. Bu durumda belli oranda benzerlik çıkması kabul edilebilir bir durumdur.

Yüzde on beş ya da otuz civarında görünen bu benzeşimler içerik olarak daha benzerlik şeklinde değerlendirilmektedir. Bu oranlar tamamen üniversite politikasına göre belirlenmektedir. Yasal anlamda yaptırımı bulunmasa da yüksek oranda benzerlik bulunan çalışmalar için tez savunması yapılamamaktadır. Genelde üniversiteler bu şekildeki çalışmalara izin vermemektedir.

Tez çalışmalarında intihal ile karşılaşmak metnin kalitesini ortaya koymaktadır. İntihal oranlarını tespit eden programların gelişmesi ile bir çalışmada intihal olup olmadığı belirlenebilmektedir. Bu programlar sayesinde oranlar ortaya çıkar. Çıkan oranlar ile sonuç değerlendirmesi yapılır ve tez savunması kabul edilir. Bazı durumlarda yıllar sonra ünlü araştırmacıların ve akademik unvan sahibi insanların çalışmalarındaki intihaller ortaya çıkmaktadır. Bu durumda intihal yasal bir suç olmasa bile etik anlamında oldukça ciddi bir sorundur.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top
Open chat
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?