Tez Teslimi Öncesinde İntihal Raporu Almanın Önemi

Akademik çalışmalarınızda mezuniyet tezinizi hazırladıktan sonra tez danışmanına teslim edilmeden önce intihal raporu almanız önemli bir konudur. Çünkü bu rapor sayesinde çalışmalarınızda ne kadar benzerlik olduğunu açıkça görebiliyorsunuz. Benzerlik oranı çok yüksekse bu konuda önlem almak doğru olacaktır. Bunu sağlamanın yolu da elinizde intihal raporu olmasından geçmektedir.

Yüksek lisans veya doktora düzeyindeki öğrenciler, tezlerini hazırlarken elbette farklı kaynaklardan ve kitaplardan yararlanabilirler. Ancak tamamen aynı metinleri kullanmak ve bu kaynakları kullanırken herhangi bir değişiklik yapmamak intihal oranı açısından büyük bir sorun oluşturabilir. Özellikle teziniz tamamen kopyalanmış veya çalınmış gibi görünebilir. Siz tezinizi hazırlarken kopyala-yapıştır yapmadığınızı düşünseniz de intihal raporunda tezinizin orijinalliği tespit edilebilmektedir.

Her üniversite tez çalışmalarını teslim ederken belirli bir benzerlik oranını kabul ederken, bu oran aşıldığında kesinlikle uyarılırsınız. Bu nedenle tez teslim edilmeden önce benzerlik oranı hesaplanmalı ve gerekirse intihal düşürme işlemi yapılmalıdır. Bu sayede tezin geri dönmesi veya reddedilme ihtimali büyük ölçüde ortadan kaldırılabilir.

İntihal raporu sayesinde mezuniyet fırsatı elde edebilirsiniz. Teziniz ile ilgili tüm çalışmaları tamamladıktan sonra intihal raporu talep ederseniz bunu çok farklı şekillerde elde edebilirsiniz. Bugün kullanabileceğiniz birçok platform veya ücretsiz kullanımlı programlar bulunmaktadır. Özellikle daha hızlı ve pratik bir sonuç elde etmek için bu konuda ücretli intihal raporu hizmeti talep edebilirsiniz. Bu derece önemli bir konu için ödenecek ücret boşa gitmeyecektir.

Temel olarak çalışmalarınızı daha iyi hale getirmek için alıntı yapmak ve akademik çalışmaları daha özgün hale getirmeyi amaçlamalısınız. İntihal raporu alarak bunu başarabilirsiniz. İntihal raporu olmadan çalışmanızın ne derece orijinal olduğunu anlayamazsınız. Daha iyi bir ödev veya tez sunma imkanı intihal raporu sayesinde mümkün olmaktadır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top
Open chat
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?