İntihal Raporu Nedir?

Başkasına ait olan fikirleri ya da metinleri kaynak göstermeden kendi araştırma metninde kullananlar intihal yapmış olur. Akademik çalışmalarda yapılan intihaller belli raporlar ile ortaya çıkarılmaktadır. İntihaller bu metinlerde rapor ile ortaya çıkar. Eski dönemlerde intihal belirleme zor bir durum olsa da günümüzde teknolojik gelişmeler ile kısa sürede belirlenebilmektedir. Bu belirlemeler intihal programlarından alınan intihal raporları ile gerçekleşir. Çalışmalarda benzerlik olup olmadığının incelendiği bu raporlar benzerlik raporu olarak adlandırılır. Fakat bu programlardan alınan raporun yorumlanması sonucunda intihal belirlenirse bu rapora intihal raporu denilebilir.

İntihal Raporu Alma Programları

İntihal raporu almak için kullanılan programlar belli bir veritabanına sahiptir ve doğru sonuçlar alınabilmesi için veritabanlarını sürekli güncellemek zorundadırlar. Bu nedenle intihal raporu alma programları çevrimdışı olarak çalışmamaktadır. Dolayısıyla internet bağlantısı olmadan bilgisayara kurulacak bir program ile intihal raporu almak mümkün değildir.

İntihal raporu almak için için birçok site ve program bulunmaktadır. Bunlardan en çok bilineni turnitin intihal programıdır. https://www.turnitin.com/ adresinden ulaşılabilecek programı herkes kullanamamaktadır. Turnitin’i güçlü yapan nokta, geniş anlaşma ağıdır. Birçok üniversite turnitin kullandığı için geniş bir veritabanına sahiptir. Üniversiteler akademik çalışmalar için turnitin intihal raporu istemektedir. Bu da turnitin programını vazgeçilmez yapmaktadır.

İntihal Raporu Değerlendirme

Hazırlanan bir metinde yüzde kaç oranında benzerlik ve intihalin bulunduğunu gösteren raporlara intihal raporu denilmektedir. İntihal raporları belirli sonuçların değerlendirmesi ile yorumlanmaktadır. Tez çalışmalarında yapılan teknik terimlerin sıklıkla kullanılması raporların sonucunda yer alır. Bu bakımdan intihal raporlarının çok iyi bir şekilde değerlendirilmesi gerekir.

Teknik benzerlikler ya da kalıplaşmış ifadeler rapor sunucunda dikkate alınmaz. Yani bir metin için hazırlanan raporda yüzde 15- 20 oranında benzerlik kabul edilir. Fakat raporda yer alan sonuçların intihal olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Akademik çalışmalarda yüzde 1 oranında dahi intihal kabul edilmemektedir. Konu ile ilgili sorulan intihal raporu nedir? Sorusu raporların yorumlanmasına dayanmaktadır.

İntihal Raporu Sonuçlarına Göre Oranlar

İntihal raporu değerlendirmesinde çıkan sonuç en alt seviyede yüzde 1- 3 arasında yer alır. Yüzde 15 ya da 20 oranına kadar sonuçlar geçerli kabul edilir. Çalışmanın niteliğine göre bu oran yüzde 30’lara çıkabilmektedir. Fakat benzerlik oranının yüksek çıkması hazırlanan içeriğin kalitesini düşürmektedir.

Alınan intihal raporunda benzerlik oranı istenilen sınırın üzerinde ise bunun uygun bir şekilde düşürülmesi gerekir. Benzer olarak çıkan kısımlar akademik yazıma uygun olarak gösterilmemişse bu kısımlar intihal oranı olarak değerlendirilebilir. İntihalin kasıtlı yapılmasa bile bilgi eksikliği ile intihale düşülebildiği söylenebilir.

İntihal raporunda yüksek oranda benzerlik varsa bunun düşürülmesi, düşük oranda intihal varsa bunun sıfır yapılması gerekir. Belli düzenlemeler ile kopya içeriğe girmeyecek şekilde düzenleme yapmak mümkün olmaktadır. Akademik çalışmalar için intihal raporu genelde yüzde sıfır şeklinde çıkmamaktadır. Çok az kişinin çalıştığı bir konuda çalışma yapılmışsa yüzde sıfır gibi bir sonuç çıkabilir. Fakat genelde hileler ile yüzde sıfır sonucuna ulaşıldığı için bu sonuç çalışmaya şüphe ile yaklaşılmasına sebep olabilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top
Open chat
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?