İntihal Programları Nasıl Doğru Kullanılır?

Kopya ya da aşırma olarak tanımlanan intihal, bir metin içinde tespit edildiğinde ortaya sıkıntılı durumlar çıkmaktadır. İntihal kullanımı tespitinde tez, proje ya da makale gibi çalışmalar kesinlikle kabul edilmemektedir. Ayrıca böyle durumlarda danışman desteği de kesilebilir. Bu kadar ciddi bir durumun ortaya çıkmasından dolayı, teknolojinin de gelişmesi ile ortaya intihal programları çıkmıştır. Bu programların kullanımı intihalin tespiti açısından oldukça önemlidir. Programla sayesinde ortaya çıkan intihal raporu, çalışmanın orijinalliğinin tespitini sağlamaktadır.

İntihal Tespit Programları Kullanımı

Teknolojin her alanda sağladığı kolaylıklar, akademik alanda da karşımıza çıkmaktadır. Akademik çevrelerde özgün ve bilimsel bir çalışma yapmak isteyenler için teknoloji kullanılarak hazırlanan intihal tespit programları en iyi şekilde hizmet vermektedir. Bu konuda sorulan intihal programları nasıl doğru kullanılır? Sorusu ile programın doğru kullanılması ve benzerlik oranının kolay şekilde belirlenmesi sağlanır. Denetlenebilirlik açısından başlıca etkileri kanıtlanmış programlar Turnitin, URKUND, Viper, Plagiarisma gibi programlardır.

Maliyet bakımından yüksek bütçeler isteyen intihal programları pek çok üniversite ve kurum tarafından anlaşmalı olarak sağlanır. Programların kullanımı oldukça basittir. Her program için benzer kullanımlar ve aratmalar yer alır. Belge kontrolü için bu programlara veri girişi yapmak yeterlidir.

İntihal Programlarının Doğru Kullanımı

İnternet üzerinde yer alan programlar için intihal programlarının nasıl doğru kullanılacağı önemlidir.  İntihal programlarını kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, güvenilir bir program kullanmaktır. Aksi takdirde benzerlik oranını  öğrenmek için yüklediğimiz dosyanın sisteme kayıtlı kalması nedeniyle %100 benzer çıkma durumu oluşabilir. Bu programlarda sonuçların doğru şekilde yorumlanması da oldukça önemlidir. İntihal tespit programlarının kullanılması ödev ya da veri tabanına kayıtlı metinlerin incelenmesini sağlar. İnceleme sonrasında ortaya benzerlik oranı çıkmaktadır. Fakat her benzerlik oranı intihal değildir.

İntihal programları ile ilgili sorulan intihal programları nasıl doğru kullanılır? Sorusu için benzerlik oranının intihal olma durumu dikkate alınmalıdır. Hemen her metinde karşımıza çıkan kalıp ifadeler benzerliği ortaya çıkarır. Genelde metinlerde 0 benzerlik oranı bulunmaz ve yüzde 1 ya da 3 gibi benzerlikler iyi kabul edilir. Enstitülerce kabul edilen ideal benzerlik oranı yüzde 15 ile 30 arasında değişkenlik göstermektedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top
Open chat
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?