İntihal Düşürme Yöntemleri

İntihal düşürme yöntemleri genellikle akademik çalışmalarda kullanılır. İntihal düşürme tez ve akademik çalışmalardaki benzerliği azaltmak için yapılan işleme denilmektedir. Burada ise devreye intihal düşürme yöntemleri girmektedir. İntihal düşürmek için alıntı yapmayı çok iyi bilmenizde yarar var. Eğer intihale düşerseniz alıntıya hemen kaynak göstermelisiniz. Ya da benzeyen yerleri özet olacak şekilde farklı bir anlatımla vermenizde yarar vardır.

İntihali düşürme yönteminden bir diğeri ise kelimelerin eş anlamlarını kullanmadır. Bu şekilde benzerlik oranı düşürülebilir. Bunu anlam bütünlüğünü bozmadan yapmalısınız. Bir diğer yöntem ise anlam değişmeden cümleyi farklı kelimeler ile kurmaktır. Bu çok fazla uygulanan bir yöntemdir. Benzerliği tespit edilen yerleri bulup bunu farklı kelimeler ile yazarak intihal düşürme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için çalışma süresince, çalışma tamamlanana kadar sık sık intihal kontrolü yapılmalıdır.

İntihal düşürme yöntemleri arasında tırnak içine alarak da bu durumu başarabilirsiniz. Bu çok kolay bir yöntemdir. Burada dikkat edilecek bir nokta vardır. Cümleyi tırnak içine alırken konudan uzaklaşmamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Ayrıca intihale düşmemek için alıntıyı birebir almamanız gerekir. Burada kelimeleri değiştirerek yazmaya dikkat edin. Okuduğunuzu özetleyip aklınızda ne kalmışsa öyle yazarsanız bu sorunu önlemiş olursunuz.

İntihal Raporu

Başka bir kişinin fikrini doğrudan alarak kaynak göstermeksizin kullanmak intihal demektir. Bunu ölçümlemek için ise intihal raporuna ihtiyaç duyulur. Bu rapor belli ölçümlere dayanır. Bu rapor ile yazınız ne kadar intihale girmiş ve intihal oranı ne çıkmış gibi yüzdelerle karşınıza çıkar. Tez yazmada teknik kelimeler çok sık kullanılır. Bu da aynı cümlelerin yazılmasına neden olur. Bunu ise kolay bir şekilde intihal raporu ile öğrenebilirsiniz. İntihal düşürme yöntemleri sonucunda tezinizi intihal raporu ile destekleyebilir ve sonucu öğrenebilirsiniz.

İntihal Oranı Kaç Olmalı?

İntihal oranı ülkemizde tüm üniversitelerde tez ve makaleler için belirlenen oran % 20 olarak ortaya çıkmaktadır. Bu oranın belirlenmesinin temel sebebi tezlerde karşılaşılan yüksek benzerlik oranıdır. İntihalden kurtulmak ve oranınızı öğrenmek için bu hususta tez yazım aşamasında danışman hocanızdan destek alıp intihal oranınızı öğrenebilirsiniz. Hukuk, kamu yönetimi ve siyaset gibi alanlarda maddeleme fazla olduğu için bu alanda intihal oranı yüksek olabilir. Ancak genel olarak kabul görülen benzerlik oranı % 20’dir.

Hangi Durumlarda Kaynak Gösterilir?

Bir fikir, görüş ya da düşünce kaynakça gösterilmeden asla kendi söylemlerinize mal edilemez. Aşağıda yer alan konular etrafında kaynak gösterilmesi zorunludur.

 • Başkasına ait bir yazılı ve sözlü düşünce tırnak içine alınarak verilir.
 • İntihal düşürme yöntemleri içinde yer alan başkasına ait fikir ve teoriler mutlaka kaynak gösterilerek verilir.
 • Olgu, istek ve görsel medya kullanımı halinde yine kaynakça gösterilir.
 • Başkasına ait olan proje formu da yine kaynakça olarak gösterilir.
 • Karşılıklı yapılan bir sohbetten alınan bilgiler de kaynakçaya dahildir.

Tez Yazımında İntihal Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Tez yazım aşamasında her bilgiyi hiç değiştirmeden almaktan kaçının. Bilgileri kendi cümleleriniz ile değiştirip yazın.
 • Fazla tırnak içine alınan cümle kullanmayın.
 • Ara ara kendi fikir ve görüşlerinizi de verdiğiniz kaynakçaya uygun olarak dayatın.
 • Başkasının görüşünü kendi görüşünüzmüş gibi yazmaktan kaçının.
 • Sık sık tezinizi intihal raporundan geçirip kontrol edin.
 • Tez yazım aşamasında gereken zamanda danışman hocanızdan destek alın.

Yukarıdaki bilgiler ışığında tez yazmaya dikkat ettiğiniz vakit intihale düşmeyeceksiniz. İntihal düşürme yöntemleri konusunda da gerekli bilgiye sahip olmanız bu aşamada size çok fazla yarar sağlayacaktır. İntihal düşürmek ya da intihalden kaçınmak zor bir işlemdir. Dijitalleşen ortamda en ufak benzerlikler bile intihal olarak adlandırılabilir. Bu sebeple bir profesyonel den yardım alarak, alıntı yaparak ya da kaynak göstererek akademik çalışmanızı tamamlayabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top
Open chat
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?