Benzerlik – İntihal Raporu

Akademik çalışmalarınızın (tez, makale, kitap, bildiri, ödev vb.) orijinal olduğunun tespiti benzerlik raporu ile belirlenmektedir. Benzerlik veya intihal raporunda, benzerliğin belli bir oranın altında olması istenmektedir.

İntihal Türk Dil Kurumu sözlüğünde aşırma olarak ifade edilmektedir. Akademik çalışma yapan araştırmacılar başkalarının çalışmalarını kendi çalışmalarıymış gibi gösteremezler. Bir yazarın çalışmasını yorumlarken, doğrudan alıntı yaparken veya çalışmanızı etkileyen bir fikirden bahsederken kaynağından da bahsetmeniz gerekir. Başka birilerinin sözlerini, fikirlerini ve kavramlarını sahiplenmek intihal olarak adlandırılır. İntihal bilimsel hırsızlıktır ve suçtur. İntihal suçlamalarına maruz kalmamak için araştırmanız boyunca kullandığınız tüm kaynaklara atıfta bulunmanız gerekmektedir.

Araştırmacılar, başkalarının çalışmalarını kendilerine ait olarak sunamayacakları gibi (intihal) daha önce yayınlanmış olan kendi çalışmalarını da yeni bir araştırmaymış gibi sunamazlar (öz – intihal). İntihal ve öz intihal suçlamalarını engellemek için, etik standartların ve adil kullanıma ilişkin standartların öğrenilmesi gerekir.

Çalışmalarınızda intihale düşmemek için orijinal metne atıfta bulunmadan her kaynağın ana fikirlerini çıkarın. Ardından, her kaynağın ana argümanlarını kendi kelimelerinizle yazın. Bu işlem hem kaynaklarınızın fikirlerini özümsemek hem de kendi fikirlerinizi formüle etmek için size imkan sağlayacaktır.

Araştırmanızı teslim etmeden önce mutlaka benzerlik raporu alarak çalışmanızı diğer çalışmalar ile karşılaştırmalısınız. Bu rapor sizin çalışmanızı daha önce yapılmış çalışmalarla, dergilerle, kitaplarla, internetteki diğer kaynaklarla karşılaştırır. Bu karşılaştırma belgesine Benzerlik Raporu denir.

Bu rapor size benzerlik oranını gösterir. Üniversitenizin kabul ettiği oranın üzerinde ise teziniz kabul edilmez. İntihal ile suçlanırsınız. Oran yüksek çıkarsa bu oranın düşürülmesi gerekir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top
Open chat
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?